W środę 28 grudnia 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił nowy program dofinansowania fotowoltaiki na blokach nazwany “prosumentem lokatorskim”.  Jeśli pomysł odniesie sukces, rynek fotowoltaiki w Polsce czeka kolejny wielki boom inwestycyjny.

Nowy program dofinansowania fotowoltaiki na blokach. Budżet programu to 500 mln zł, środki z prefinansowania KPO, program ma w ciągu kilku najbliższych lat przyczynić się do rozwoju fotowoltaiki w budynkach wielorodzinnych.

Fotowoltaika na budynkach wielorodzinnych

W końcu dostrzeżono potencjał fotowoltaiki na budynkach wielorodzinnych. Do tej pory w Polsce niewiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zdecydowało się na to rozwiązanie.

Jak to funkcjonuje obecnie dla budynków wielolokalowych?

  • Zasilanie części wspólnej: rozliczenie prosumenckie, czyli autokonsumpcja oraz sprzedaż do sieci po cenie średniej hurtowej.
  • Nadwyżka zasila rachunek energii, a reszta odkładana jest na koncie.
  • Ewentualny nadmiar na koniec roku jest zwracany w wysokości 20% prosumentowi (za każdy miesiąc 20% niewykorzystanych środków).
  • O ile powierzchnia dachu jest niewielka, instalacja pokrywa w całości (lub w części) koszty energii dla części wspólnej.
  • Prosument zbiorowy (czyli udziały w instalacji wspólnej lokatorów, którzy wykupią takie udziały). Zasady rozliczania są takie same jak wyżej. Dotąd nie powstała żadna instalacja prosumenta zbiorowego.

Jak zmieni się finansowanie dla instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych?

  • Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.
  • Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.
  • Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.
  • Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.
  • Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

Na co można otrzymać dofinansowane?

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii,
  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.

Dofinansowaniem będą też objęte instalacje wspomagające – magazyny energii, pompy ciepła itp.

POZIOM DOFINANOWANIA: do 50% kosztów instalacji.

NABÓR WNIOSKÓW: od 1 lutego 2023 roku

Jesteś zarządcą wspólnoty mieszkaniowej lub pełnisz funkcję w zarządzie spółdzielni?

Jesteś członkiem wspólnoty lub spółdzielni i chcesz obniżyć koszty wspólne związane z funkcjonowaniem Twojego osiedla?

Skontaktuj się z nami!

Udzielamy wsparcia w pozyskaniu dotacji z tego programu,

biuro@cdk-dotacjeunije.pl

/55/ 641 58 44 lub bezpośrednio z konsultantami namiary w zakładce KONTAKT

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *