Obecna sytuacja na rynku i rosnące ceny za prąd i ogrzewanie nie nastrajają pozytywnie powodują, że wielu przedsiębiorców oraz zarządców nieruchomości, m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, stoją obecnie przed ogromnym dylematem optymalizacji kosztów związanych z posiadaną infrastrukturą.

W każdym przypadku odnosi się to do trzech filarów:

  1. Oszczędzania,
  2. Poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla zmniejszania kosztów,
  3. Przygotowania rozwiązań awaryjnych na moment, gdy paliwa / energii zabraknie.

Podmioty tę będą poszukiwać rozwiązania m.in. dla ogrzewania budynków zmniejszających straty ciepła z budynku poprzez: docieplenie, wymianę okien, drzwi, montaż wentylacji z odzyskiem ciepła oraz oszczędzania ciepła poprzez: modernizację instalacji grzewczych i wymianę źródeł ciepła.

Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 daje możliwości znalezienia finansowania w postaci dotacji nawet do 85% koszów kwalifikowalnych, czy też instrumentów finansowych mieszanych (pożyczek na preferencyjnych warunkach z częściowym umorzeniem), tylko należy się na nie już dziś przygotować aby posiadać niezbędną dokumentację na zaplanowane inwestycje (m.in. audyt energetyczny, dokumentację techniczną), bowiem pierwsze konkursy będą uruchomione już w I połowie 2023 roku.

Wsparcie będzie dotyczyć kilku obszarów:

Termomodernizacji, czyli poprawy efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i przedsiębiorstw, zakres inwestycji to m.in.:

  • wymiana/modernizacja nieefektywnych źródeł ciepła, opartych o paliwa stałe,
  • budowa/modernizacja systemów ciepłowniczych i chłodniczych (sieci) wraz z magazynami ciepła oraz inne inicjatywy mające na celu energooszczędność i efektywność energetyczną, w tym np. ograniczenie energochłonności, wymiana oświetlenia, minimalizacja strat ciepła, obiegi zamknięte, instalacja OZE
  • rozwój inteligentnych systemów zarządzania energią

Jednocześnie modernizacja energetyczna budynków znacząco wpłynie na redukcję kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości. Ograniczy również wzrost zapotrzebowania na paliwa i energię, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia wpływu energetyki na środowisko.

Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) tu wyzwaniem jest zapewnienie stabilnych i optymalnie dostosowanych do potrzeb dostaw energii, po akceptowalnej cenie. Inwestycje w OZE obejmą wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł. Produkcja ich będzie oparta o jednostki wykorzystujące energię pochodzącą ze: słońca, biomasy, biogazu, wiatru, wody i innych (np. energia geotermalna).

Zakres wsparcia to m.in.:

  • inwestycje w odnawialne źródła energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub cieplnej w tym z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE wraz z przyłączeniem źródeł OZE do sieci energetycznych lub ciepłowniczych;
  • rozwój inteligentnych systemów zarządzania energią wyłącznie jako element uzupełniający powyższych przedsięwzięć.

 

Jeśli szukasz specjalisty w tym zakresie, to dobrze trafiłeś. Od 15 lat z dużymi sukcesami pomagamy przedsiębiorcom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym w pozyskiwaniu dotacji m.in. na termomodernizację i OZE.   Przy projektach na termomodernizację mieliśmy 100% skuteczność! Współpracując z nami zwiększasz swoje szanse na otrzymanie środków unijnych.

ZADZWOŃ do nas i umów się na bezpłatną konsultację z jakich źródeł mógłbyś zrealizować zaplanowaną inwestycję. Obsługujemy klientów w całej Polsce.

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji:

Anita Posadzy
tel. /55/ 641 58 44
mobile: +48 883 91 81 03
e-mail: a.posadzy@cdk-dotacjeunijne.pl 

Joanna Jakubowska
mobile: +48 511 739 748
e-mail: j.jakubowska@cdk-dotacjeunijne.pl

Agnieszka Miros
mobile: +48 536 809 937
e-mail: a.miros@cdk-dotacjeunijne.pl

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *